Halszka Witkowska ur. 28.12.1989

Przygodę z Uniwersytetem Warszawskim zaczęłam od studiów w IBI AL na kierunku cywilizacja śródziemnomorska. Po pierwszym roku podjęłam drugi kierunek, kulturoznawstwo w IKP na Wydziale Polonistyki. Tematem mojego licencjatu była analiza porównawcza "Ballad i Romansów" A. Mickiewicza i "Metamorfoz" Owidiusza, promotorem była dr Agnieszka Karpowicz. Jednak już na II roku zaczęłam interesować się szczególnie semiotyką, do której fascynację zaszczepił we mnie prof. Zbigniew Kloch. Od tej pory w mojej podręcznej bibliotece goszczą takie nazwiska jak Uspienski, Łotman czy Szkłowski. W tym roku piszę pracę magisterską pod opieką prof. Rocha Sulimy, której tematem będzie Euro 2012 w Polsce. Aktualnie zajmuję się także gromadzeniem materiałów do pracy doktorskiej. Tematem, którym będę się zajmować, są autentyczne listy samobójców. Chciałabym przyjrzeć się tym wyjątkowym zapisom od strony struktury tekstu, nawiązań kulturowych oraz przebadać je z użyciem narzędzi, jakie daje semiotyka.

W codziennej pracy naukowej przyglądam się praskim podwórkom, dzielnicowym kapliczkom i miejskim cmentarzom. Bardzo duże znaczenie ma dla mnie możliwość współpracy z Laboratorium Semiotycznym WAL UW. Jest to jedno z najcenniejszych doświadczeń naukowych, jakie otrzymałam w trakcie studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Jednakże droga naukowa idzie w moim życiu równolegle z karierą sportową. Od szóstego roku życia trenuję sport – jeździectwo. W swoim dorobku mam dwa złote medale Mistrzostw Polski w skokach, brązowy medal Mistrzostw Polski w WKKW oraz uczestnictwo w Mistrzostwach Europy. Na sezon 2013 planuję starty w zawodach międzynarodowych oraz przygotowuję się do Mistrzostw Polski Seniorów w skokach. W wolnych chwilach, jeżeli takie znajduję, czytam poezję m.in. Stanisława Grochowiaka i poszukuję muzyki, która umila życie, od bluesa przez jazz, po folk i muzykę klasyczną. Od ośmiu lat nie posiadam telewizora, dzięki czemu nie brak mi czasu na czytanie Dostojewskiego czy Szekspira.