Zespół

Zbigniew Kloch
Absolwent polonistyki warszawskiej z 1978 roku. Doktorant w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Od 1982 roku zatrudniony w Pracowni Poetyki Teoretycznej i Języka Artystycznego IBL PAN, założonej przez prof. Marię Renatę Mayenową.
Doktoryzował się w 1985 roku w IBL PAN na podstawie pracy o poezji pierwszej wojny, napisanej pod kierunkiem profesora Michała Głowińskiego. W IBL habilitował się w roku 1995. Wieloletni współpracownik prof. Marii Renaty Mayenowej, prof. Lucyllii Pszczołowskiej, prof. Teresy Dobrzyńskiej.
Od 1999 roku profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. Zastępca Dyrektora Kolegium MISH w latach 1999 - 2008. Autor programów edukacyjnych dla MSH UW i Akademii Artes Liberales, także projektów dla studiów doktoranckich. Wieloletni członek Rady Naukowej IBL PAN, Rady Wydziału „Artes Liberale” UW, Rady MISH UW i AAL.
Tutor studentów UW i Akademii Artes Liberales opiekun doktorantów, konsultant stypendystów ze Wschodu.

Autor prac z zakresu historii i teorii literatury, wiedzy o komunikacji społecznej, semiotyki kultury, teorii znaku. Opublikował m.in.: Poezja pierwszej wojny. Tradycja i konwencje (Wrocław 1985, Ossolineum), Spory o język (Warszawa 1995, Wydawnictwo IBL) , Odmiany dyskursu. Semiotyka życia publicznego w Polsce po 1989 roku (Wrocław 2006, Monografie Fundacji Nauki Polskiej).

Żonaty, ojciec dwu córek.

Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi seminaria z semiotyki kultury, wiedzy o zależnościach miedzy językiem a myśleniem, z socjolingwistyki, z teorii metafory, teorii tekstu i sztuki interpretacji.

Ostatnio zajmuje się tzw. marginaliami dzisiejszej kultury i zmianami, jakie nastąpiły w kulturze polskiej w ostatnim dwudziestoleciu. Przemiany w obrębie dzisiejszej kultury stara się opisywać perspektywy świadomości potocznej jej uczestników, sądząc że takie podejście może prowadzić do istotnych konstatacji antropologicznych.