KONFERENCJA

Znakowe wartości kultury. Aspekty historyczne, tożsamość i zmiana
Międzynarodowa konferencja naukowa
Warszawa, 24-26 września 2013 r.

Chcielibyśmy serdecznie zaprosić na konferencję zorganizowaną dzięki wsparciu finansowemu „Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki”. Konferencja zatytułowana Znakowe wartości kultury. Aspekty historyczne, tożsamość i zmiana będzie miała charakter interdyscyplinarny. Jej celem jest zaprezentowanie oraz skonfrontowanie odmiennych stanowisk badawczych odnoszących się do znaku jako narzędzia opisu i typologii kultury.

Zapraszamy badaczy, którzy wykorzystując wiedzę filologiczną, filozoficzną, filmoznawczą, literaturoznawczą, kulturoznawczą, antropologiczną, historyczną oraz medioznawczą uwzględniają w swej pracy znak jako pojęcie fundamentalne dla wszelkich badań humanistycznych. Zapraszamy uczonych, dla których znak jest kategorią eksponowaną lub traktowaną jako oczywista, powracająca w różnych konfiguracjach i rozumieniach w refleksji nad społeczeństwem, jego wytworami i samym człowiekiem.

Chcielibyśmy, aby pojęcia tożsamości i zmiany wyznaczały granice refleksji odnoszącej się do funkcjonowania znaku w kulturze. Mamy nadzieję, że z naszego zaproszenia zechcą skorzystać uczeni reprezentujący różnorodne dziedziny wiedzy, pracujący na co dzień w różnych ośrodkach naukowych w Polsce oraz za granicą.

Jesteśmy przekonani, że powrót i modyfikacja refleksji semiotycznej pozwoli opisać oraz wyjaśnić wiele zjawisk kulturowych, które odzwierciedlają sferę doświadczeń współczesnego człowieka. Naszym zamierzeniem jest wymiana myśli między badaczami reprezentującymi odmienne metodologie i szkoły badawcze, a także stworzenie międzynarodowego forum uczonych, dla których refleksja dotycząca znaku stanowi ważny element ich naukowych peregrynacji.

Konferencja Znakowe wartości kultury. Aspekty historyczne, tożsamość i zmiana jest jednym z głównych elementów realizowanego grantu badawczego, którego nadrzędnym celem staje się wypracowanie spójnego metodologicznie podejścia badawczego umożliwiającego porównywanie odmiennych modeli kultury. Ważnym elementem tej konferencji będzie prezentacja opracowań naukowych dotychczas wykonanych przez zespół grantowy w ramach realizowanego projektu badawczego.

Organizując konferencję Znakowe wartości kultury. Aspekty historyczne, tożsamość i zmiana chcemy powrócić do najlepszych tradycji akademickich. Liczymy na to, iż wspólnie określimy nowe wymiary dialogicznego konstytuowania wiedzy, której poziom zależy od autentycznej wymiany myśli między uczonymi reprezentującymi liczne środowiska naukowe. Nie chcemy z góry sugerować zakresu i rodzaju konkretnych tematów, choć tak się robi zazwyczaj, gdyż interesuje nas przede wszystkim sprawdzenie funkcjonalności badawczej znaku w różnych dziedzinach humanistyki. Proponujemy podejście, które w centrum zainteresowania stawia znak jako narzędzie umożliwiające porównanie nietożsamych, a często heterogenicznych zjawisk kultury, dawnej i dzisiejszej.

Zgłoszenia prosimy nadsyłać w wersji elektronicznej do 30 kwietnia 2013 r. na adres: semaion@hotmail.com.
W treści zgłoszenia powinny znaleźć się następujące informacje: imię i nazwisko, tytuł naukowy, nazwa uczelni, tytuł oraz streszczenie artykułu (maksymalnie do 500 znaków). Zgłoszone propozycje wystąpień będą recenzowane. Organizatorzy konferencji w ciągu miesiąca od ostatecznej daty nadsyłania zgłoszeń poinformują wszystkie osoby zainteresowane o decyzji recenzentów.

Dr Marek Kaźmierczak
Sekretarz grantu „Znak w kulturze”
Prof. Zbigniew Kloch
Kierownik grantu „Znak w kulturze”

Warszawa, dnia 7 stycznia 2013 roku